0

Kurtsan Group Direktörü Yasin Kurt'a Soruyoruz

HangiEv.com soruyor programımızda bu haftaki konuğumuz Kurtsan Group direktörlerinden Yasin Kurt.

HangiEv.com soruyor: Yasin Bey şirketinizin kurulumundan bu zamana kadar geçen süreçte yaşadığınız değişimler nelerdir?

Yasin Bey: 1989 yılında babamlar ve amcamlar tarafından kurulmuş bir aile şirketidir. Daha önceleri genellikle devlet ihaleleri şeklinde devam ediyorduk, uzun yıllar devlete hastaneler okullar camiler inşa ettik. Son 4 yıllık zaman zarfında döviz bazlı bu hareketlilikten kaynaklı olarak yap sata yönelmeye karar verdik. Enerjimizin yüzde doksanını yapsat sektörüne ayırdık, yüzde onluk kısmını da şu anda devlet ihalelerine ayırıyoruz. Ama yoğunluğumuz dediğim gibi artık devlet ihalelerinden yap sat sektörüne kaydı diyebilirim.

HangiEv.com soruyor: Kurtsan Group olarak devam etmekte olan projeleriniz nelerdir ve yapmayı düşündüğünüz yeni projeniz var mı?

Yasin Bey: Şu anda Kurtsan Group olarak devam eden İskele bölgesinde ve Mağusa bölgesinde olmak üzere yaklaşık olarak 4 tane projemiz mevcuttur, hala devam ediyor. Bir tane de yeni başlayacağımız Tuzla bölgesinde bir site projemiz vardır. Ona da başlayacağız, şu anda proje hazır ufak tefek düzenlemeler olacağı için ufak pürüzler var onları halledip de önümüzdeki 2023 yıl içerisinde büyük ihtimalle başlayacağız. Devam eden projelerimiz şu anda iskelede bölgesinde Longbeach bölgesinde, Independent Life ismi ile isimlendirdiğimiz villa projemiz, dubleks üç katlı güzel bir proje yaptık çok da güzel geri dönüşler aldık müşterilerimiz ve çalıştığımız diğer iş ortaklarımızdan. Güzel bir proje oldu bizim için, pandemi sonrası insanların müstakil yaşama yönelme eğilimi bizi gerçekten satışlar konusunda memnun etti. Şu anda hala devam ediyor satışları bitmek üzere, diğer 2 projemiz yine Longbeach’te 2 apartman yaklaşık 50 konutluk bir proje bu da, onların da yine satışları konusunda güzel talepleri aldık yani devam eden projelerimiz bunlar. Ayrıca bir de Mağusa'da butik apartman şeklinde yaptığımız bir projemiz devam etmektedir. İnşallah bunların hepsini yüzümüzün akıyla bitirip teslim edeceğiz. Onun yanında yine dediğim gibi işte Tuzla'da yaklaşık 100 konutluk bir proje mevcut onu da 2023 senesi içerisinde inşallah temelini atacağız.

HangiEv.com soruyor:Yasin Bey inşaatlarınızı yaparken bulduğunuz arsalarda hangi özellikleri dikkat ediyorsunuz?

Yasin Bey: Denize yakınlık bizim için önemli, bölgenin sakinliği çok önemli. Her insan güvenilir ortamda çocuklarını yetiştirmek ister, güvenilir olması çok önemli bizim için bölgenin. Yine dediğim gibi deniz, denize yakınlık insanların talep olarak gerçekten çok yüksek bir talebi var deniz doğrultusunda. Tabi bunların yanında fiyat ve performans da çok önemli. Yani sadece işte denize yakın bir proje yaparsınız ama işte arsa maliyeti çok yüksek olduğu için proje satış fiyatlarının da yüksek olması gerekecek. Bu da size satış konusunda zorluk çıkarabilecek başka bir problem. Yani bizim öncelikli hedefimiz en güzel arsaya en iyi projeyi yapmak öyle söyleyeyim özetle.

HangiEv.com soruyor: Projelerinizi oluştururken ve uygulama aşamasında dikkat ettiğiniz unsurlar nelerdir?

Yasin Bey: Projelerimizin uygunluğunu arsaya göre, yani öncelikli hedefimiz doğru arsa doğru projeyi yapmak. Yani şöyle bölge vardır ki bu bölgede villa olur bölge vardır ki burada apartman yapabilirsiniz. Öncelikli olarak bunlar bizim için çok önemli yani hangi projeyi nereye yapacağımızı önce detaylı olarak araştırıp ona göre başlıyoruz projelerimize. Bizim için en önemli şey kalite. Yani biz kesinlikle işte maliyeti düşürmek için ucuz malzeme kullanımı veyahutta kaliteyi düşürmek yöntemi tamamen yanlış. Biz bunu kabul etmiyoruz daha iyi kalite daha yüksek kalite en iyi en kaliteliyi en uyguna yapmaya çalışıyoruz. Çünkü sonuç olarak biz insanlara bir yaşam alanı veriyoruz ve bu yaşam alanlarında insanlar aileleri ile bir hayat kuracaklar. 5 yıl 10 yıl değil, insanlar bu evlerde 50 Yıl 100 Yıl yaşayacak. Biz betonarmenin ömrünü 100 yıl olarak görüyoruz ve bu insanlar sadece kendileri yaşamayacak burada ileride çocukları da yaşayabilecek. Onun için uzun vadeli düşünüp yani 50 Yıl 100 Yıl yaşayabilecekleri konutlar inşa etmeye çalışıyoruz ve bu yüzden kaliteyi en yüksekte tutmaya çalışıyoruz. Para kazanırken insan da kazanmak bizim öncelikli hedefimiz. Bu ikisi bizim için çok önemli yani önce insan sonra para kazanmak.

HangiEv.com soruyor: Yasin Bey müşteri portföyünüz ile ilgili neler söylemek istersiniz.

Yasin Bey: Daha çok yurtdışı bazlı oluyordu fakat bu aralar yerli halktan da taleplerimiz var. Yani gerçekten güzel dönüşler oluyor. İnsanlarımızı düşündüren sadece bu dövizdeki hareketlilik. Belki de bu dövizdeki hareketlilik eğer rahatlarsa ben inanıyorum ki projelerimizin yüzde seksenini yerli halka satabileceğiz. Bunun yanında son zamanlarda tabii Türkiye'den birçok yatırımcı geldi, bölgeye güzel yatırımlar oldu. Yani Türkiye'den, onun yanında 3. dünya ülke vatandaşları, İngiltere olsun Kanada olsun Rusya ve Kazakistan… Bölgede sıcak denizlerimiz, plajlarımız dolayısıyla insanların gerçekten çok güzel bir talebi var yani projeleri güzel olduğu zaman işin gerçeği yerli ve yabancı fark etmiyor. Yani proje yeter ki güzel olsun yerli ve yabancı insanların sonuç olarak fark eden bir şey yok. Yani herkes insan ve herkes burada önce kendisi sonra da geleceği için, yani evlatlar için yatırım yapmak istiyorlar. Öncelikle Biz de insanlara yaşam alanı vererek insan kazanıyoruz, dost kazanıyoruz, arkadaş kazanıyoruz. Bizim için en değerli şey bu.

HangiEv.com soruyor: Yasin Bey HangiEv.com ailemize olan üyeliğinizden ötürü memnuniyet duymaktayız. Sizlere sunmuş olduğumuz hizmetler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yasin Bey: Bizler de HangiEv.com ile çalışmaktan çok memnunuz ve sağ olsun arkadaşlar bize her türlü yardımda bulunuyorlar. Aradığımızda cevap veriyorlar, bizi kırmıyorlar taleplerimiz doğrultusunda. Sağ olsunlar HangiEv.com’un sunduğu 360 sanal tur ve drone çekimleri, yani bu hizmetleri ile bize ekstra kendilerine bağlıyorlar diyeyim ben. Hangi Ev’de çok güzel bir iş ortaklığımız var diyelim. İyi çalışıyoruz güzel gidiyor her şey. Umarım bu birliktelik uzun yıllar sürer.

HangiEv.com soruyor: Bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Yasin Bey: Ben çok teşekkür ederim böyle güzel bir zaman bize değer verdiğiniz buraya kadar geldiniz için çok teşekkür ederim. Ayrıca buradan bütün müşterilerimize ve yatırım yapmayı düşünen herkese HangiEv.com’dan bizim projelerimiz Kurtsan Group ismi ile her türlü projeye araştırabilir, aradığınız evi Kıbrıs'ta yatırım yapmayı düşünen herkesi HangiEv.com’da arama yapmaya davet ediyorum.