0

Winas Estate Direktörlerinden Ardıl Sarıoğlu'na Soruyoruz

HangiEv.com Soruyor: HangiEv.com Soruyor Programımızın bu haftaki konuğu Winas Estate Direktörlerinden Ardıl Sarıoğlu. Ardıl Hanım Winas Estate olarak müşterilerinize sunduğunuz hizmetlerden biraz bahsedebilir misiniz?

Ardıl Hanım: Merhabalar, öncelikle hoş geldiniz. Ben birazcık kendimizi tanıtmak istiyorum aslında. Ben Ardıl Sarıoğlu. Winas Estate ve Investment Danışmanlık firmasının sahibiyim. Eşimle birlikte açtık biz bu firmayı. 20 yıldır ailemiz inşaat sektörünün içinde yer almakta 2003’den beridir inşaat yapıyor. Ben turizm mezunuyum. Butik otelimizi açtık çarşı merkezde. Yaklaşık 7 yıldır bu sektörde hizmet vermekteyiz. Bunun yanında tekne turu şirketi, transfer hizmetlerimiz var. Kendimi yıllardır hani, bu işle bütünleşmiş hissediyorum ama hiçbir zaman hani bu işe giremedim. Hep turizmle uğraştım. Onlarla inşaatın birleşimi çok güzel oldu ve gerçekten çok keyif alıyorum bu işten. Müşterilerimize de yani kendime ev alır gibi onlara yardımcı olduğum için bu danışmanlık hizmetinde bulduğuma inanıyorum yani, öyle diyeyim ki size gece hani rüyamda bile bu işi yapıyorum. Hani bütün geriye kalan işler şuan durdu bir yerde ve ben tamamen bu işe odaklanmış durumdayım. Çok severek yapıyorum işimi. Bunu da sanırım hissettiriyorum ki insanlar gerçekten çok memnun kalıyor. Hani otelciliğin içinde de olmamız birazcık aslında bilmeden her şeyi böyle tak tak tak yerine oturarak yaptığımı fark ettim. Biz şu anda kendi konaklamamızı veriyoruz müşterilerimize, transferlerini gerçekleştiriyoruz, kendi danışmanlık şirketimizde hukuk müşavirimiz var, kendi sosyal medyamız var ve bunlarla birlikte gerçekten hani iyi iş çıkardığımızı düşünüyorum. Çok iyi bir takımız. Kendi aralarında arkadaşlar gerçekten çok birbirlerini düşünerek, güzelce hani iş yapmaya çalışıyorlar. Gece gündüz çalışıyorlar, bu da çok güzel. Çünkü gerçekten çok önemli bir iş yapıyoruz biz. Yani insanların belki de yıllardır biriktirdiği, yıllardır hayalleri olan bir şeyi onlara veriyoruz ve dolayısıyla orada hata kaldırmayacak bir yerdeyiz. Bununla ilgili biz hukuk dersi alıyoruz, kendimizi geliştirmek için. Çünkü bu çok önemli bir şey hani tamamen her soruya doğru cevap vermek, onları mağdur etmemek yani en önemli şeyler bence bunlar. Yani bunlarda kendimizi sürekli, her gün geliştiriyoruz. Her satış ayrı bir hikâye. Çözüm odaklı, çok güçlü bir ekibiz. Alıcı ve satıcı arasındaki adaleti sağlamak gerçekten çok önemli. Birçok sorunlar çıkabiliyor. Bunu canla başla uğraşıp, bu sorunları çözmek için hani elimizden gelenin çok fazlasını yapıyoruz. Bunları hani canla başla uğraşıp hani hiç çözülmeyecek sorunları çözdüğümüz oluyor ve bunlar gerçekten hani tapuda artık bitmiş yani. Hani bozulmuş işi tekrar döndürebiliyoruz. Bizim kesinlikle önceliğimiz mutlu müşterilerimiz. Yani bizden mutlu ayrılmaları bizim için en önemli şey. Bizim kat kat mutluluğumuz artıyor çünkü.

HangiEv.com Soruyor: Kalabalık bir ekibiniz var, ekibinizi oluştururken nelere özen gösteriyorsunuz?

Ardıl Hanım: Ekibimi oluştururken kesinlikle içgüdülerime güveniyorum. Çünkü ne zaman bunun aksini yapsam boyumun ölçüsünü aldım. Dolayısıyla o an yani görüşmeye gelen bir danışman arkadaşımızla ben içimden yani hani hayır olmaz diye bir his gelmişse kesinlikle onu almamalıyım, o arkadaşı işe. Çünkü bunu yaşadık, gördük, kısa sürede tecrübe ettik yakın zamanda. Kendime kanıtlamış oldum bunun aksini yapmamam gerektiğini, o yüzden kesinlikle iç güdülerimle hareket ediyorum. Eşim de ben de bunu yapıyoruz. Bu şekilde gerçekten doğru seçim yaptığımızı düşünüyorum. Herkese de bunu tavsiye ederim. İçgüdüleriniz hiçbir zaman yanılmaz çünkü. Hani 10 yıl da geçse ‘Hayır, bu insan değil.’ Diye bir içgüdü varsa orada, her alanda olabilir bu sadece emlak değil, size hani bir şeyler çıkacaktır ve ben hissetmiştim diyeceksiniz. O yüzden içgüdülerinizi dinlemekte fayda var. Her bir takım arkadaşımız bizim için çok önemli. Biz gerçekten çok güçlü bir aileyiz. Gece de olsun toplanıyoruz, hani gerçekten bir aile gibiyiz. Birbirimize kenetlenmiş durumdayız. Gerçekten çok özel bir duygu, bu aile hissiyatını işimize de taşıdığımıza inanıyorum. İyi ki varlar…

HangiEv.com Soruyor: Kuzey Kıbrıs’ta emlak piyasasının yakın gelecekteki ilerleyişi konusunda görüşleriniz nelerdir?

Ardıl Hanım: Şu an Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin altın çağını yaşadığını düşünüyorum. Daha zirveyi görmedi ve şu an kesinlikle geç kalmış değiliz. Ve her geçen gün daha da fiyatlar artıyor. Güney Kıbrıs’a göre yine biz çok uygun fiyatlarımız. İnanılmaz derecede güzel projeler var ve gerçekten hepsi beş yıldızlı otel konseptinde. Hatta daha bir iyileri bile var. Hem kira getirileri çok yüksek olacak, günlük kiraları olacak. Kendini altı yılda amorti edebilen projeler biliyorum. Yatırım yapmanın tam zamanı, geç kalmış değiliz tekrar söylüyorum. Her geçen gün yükseliyor. Hem döviz olarak kendi yükseliyor çünkü arz talep çok fazla, her ülkeden şuan yatırımcımız var. Bu kadar arz talep olduğu için hem döviz kendi yükselecek hem de kur olarak zaten yükselişte. Win-win oluyoruz yani, her yerden kazanıyoruz. Yurt dışından ev almış gibisiniz ama yine Türklerle birliktesiniz. Yabancı bir dil sorununuz yok. Döviz kazanıyorsunuz. Kesinlikle almanızı ben tavsiye ediyorum. Kazanacaksınız zaten, hani küçük başlayabilirsiniz, göreceksiniz. Son 6 ay ile 12 ay arasında kendi yatırımcılarımıza %25-%30 bazılarına %50 oranında kazanç sağladılar. Evlerini satan yatırımcılarımız da aynı şekilde onlara tekrar başka projelerden ev aldırarak onlara da fazlasıyla kazandırdık. Herkes kazanıyor şuanda gerçekten Kıbrıs’ta herkes kazanıyor.

HangiEv.com Soruyor: Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmanın avantajları nelerdir?

Ardıl Hanım: Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmanın birçok avantajı var. Öncelikle doğası, havası tabi ki. Çok neşeli, mutlu bir ada. Ben Kıbrıs vatandaşıyım, Kıbrıslıyım. Burada doğdum burada büyüdüm. Gerçekten özgüvenimiz var, neşeli insanlarız, birbirimize her zaman için desteğiz. Burada yatırım yapan insanlar da bunu görecektir. Zaten o havayı alıyorlar. Geldiklerinde tatile, ev almadan gitmiyorlar şu an öyle bir durum var. Hani bir gelip bakayım diyorlar ama yok yok kaçırırım ben bunu deyip hemen alıyorlar. Bunun haricinde eğitim. Eğitimi çok iyi tamamen yurt dışında gibi insanlar. Aksanlı öğreniyorlar dillerini. Zaten biz İngiliz sömürgesinde yaşadığımız için yıllarca, tamamen İngiliz yasalarındayız, İngiliz kültüründeyiz. O yüzden onu da yansıtıyoruz. Bu da bir artı avantajdır. Bunun haricinde kumarı seçenler var tabi ki. Kumar turizmi var. Yatırımcılar için en önemlisi nedir, döviz korumalı olması. Yani döviz sonuçta, adamız tamamen her şey elektriğimize kadar döviz üzerinden. Dolayısıyla paraları hiçbir zaman değer kaybetmiyor, o yüzden kesinlikle birçok avantajı var. Herkese tavsiye ederim burada yatırım yapmalarını.

HangiEv.com Soruyor: Daha önceden inşaat alanında da faaliyet gösterdiniz. İlerleyen zamanlarda tekrar bu alanda bir projede sizleri görebilecek miyiz?

Ardıl Hanım: Süpriz diyorum. Ben çok istiyorum açıkçası. Eşim hani bu kadar çok projeler var, hepsi otel konseptli. Nasıl onların arasına girebiliriz diyor, gözü korkmuş durumda çünkü hepsi beş yıldızlı oteller gibi. Çok güzel projeler var. Ama yine de kadının fendi diyorum, illaki etkileyeceğimi düşünüyorum hani.

HangiEv.com Soruyor: Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ardıl Hanım: Çok keyifli bir sohbetti. Winas Estate ile ilgili bilgi almak isterseniz, portföylerimizi görmek isterseniz Hangi Ev’den bize ulaşabilirsiniz. İyi ki varsınız Hangi Ev.