0

Triotime Real Estate Direktörlerinden Tuğçe Aydın, Tunç Aybars ve Hasan Demirsu'ya Soruyoruz

HangiEv.com soruyor programımızda bu haftaki konuklarımız Triotime Real Estate direktörlerinden Tuğçe Aydın, Tunç Aybars ve Hasan Demirsu.

HangiEv.com Soruyor: Hasan Bey, Triotime Real Estate olarak en çok hangi ürünlerde faaliyet gösteriyorsunuz?

Hasan Bey: Triotime Real Estate olarak ürün yelpazemiz çok geniş. Arsa, villa, daire, yatırımlık arazi… Her türlü portföyümüz mevcuttur. Ofisimize girene bir şey satmadan çıkartmamaya çalışıyoruz.

HangiEv.com Soruyor: Tuğçe Hanım, Triotime Real Estate olarak sizi diğer emlak acentelerinden ayıran özellikler nedir?

Tuğçe Hanım: En belirgin özellikle başlayacak olursak bizim firmamızın üç ortaktan oluşuyor olması. Bu bizim için üç farklı bakış açısı, üç farklı dinamizm ve beraberinde kaliteyi getiren bir ortaklık. Çünkü biz aslında fikir ayrılıklarına gerçek anlamda önem veriyoruz. İrdelemek, sorgulamak, detaylandırmak… Ekibin içinde ekibi oluşturan insanlardan her birinin farklı karakter, kişilik ve uzmanlık alanlarına sahip olması bence bu ortaklığı daha değerli kılan bir şey. İlave olarak ekibinde resmi olarak avukat bulunduran tek emlak ofisiyiz şu an ada genelinde.

HangiEv.com Soruyor: Tunç Bey, Kıbrıs emlak piyasasının geleceğine dair düşünceleriniz nelerdir?

Tunç Bey: İnşaat sektörüyle beraber büyüyen bir emlak sektörü var. Değişen pazarlama teknikleri, teknoloji sektörün büyümesine baya yardımcı oluyor. Bizim daha çok ülkeye, daha çok insana ulaşmamızı sağlayan bir unsur. Büyüyen bir pazar olduğu için, ilerde fırsatların devam edeceğini bildiğimiz için emlak piyasası Kıbrıs’ta çok hızlı bir şekilde büyüyecek. Özellikle pandemiden sonra insanların yaşayış ve çalışma şekilleri değiştiği için emlakla ilgili Kıbrıs’ın değeri daha fazla arttığını düşünüyorum. Artık yurt dışında çalışıp Kıbrıs’ta yaşayan, yatırımlarını Kıbrıs’ta yapan birçok müşterimiz oluyor.

HangiEv.com Soruyor: Hangiev.com ailemize olan üyeliğinizden dolayı memnuniyet duyuyoruz. Sizlere sunmuş olduğumuz hizmetler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hasan Bey: Bizde HangiEv.com ile çalışmaktan çok memnunuz. Özellikle geri bildirimleriniz çok iyi, çok hızlı, çok detaylı, çok bilgi verici. Bunun yanında bize sormuş olduğunuz sorular çok güzel. Bu sorular nelerdir; Nasıl daha iyi olabiliriz? Beraber birlikte, nasıl daha iyi olabiliriz? Kendimizi nasıl geliştirebiliriz? Bunlar çok güzel şeyler. Bizlere verdiğiniz önemi gösteriyor. Bundan çok memnunuz.

HangiEv.com Soruyor: Ekibinizi oluştururken nelere dikkat ediyorsunuz?

Tuğçe Hanım: Ekibimiz güçlü, kurumsal marka geçmişleri olan, kariyerleri olan insanlardan oluşuyor. Triotime’ın misyon ve vizyonuna kesinlikle değer katacak, geçmiş iş tecrübesinden ve birikiminden ekibimize fayda sağlayacak hedefleri-amaçları olan, karakterleri olan danışmanlarla kesinlikle yol almayı tercih ediyoruz. Bu konuda da gerçekten mutluyuz ve hedeflerimize adım adım ulaşıyoruz.

HangiEv.com Soruyor: İçerisinde bulunduğumuz dönem için hangi konut tipleri daha çok ilgi görüyor?

Tunç Bey: Bölgesel farklılık gösteren bir konut tipleri ve üretim var aslında. Mesela İskele Bölgesi’nde geniş yaşam alanlarının oluşturduğu lüks rezidanslar, Lefkoşa’da iç piyasaya yönelik villa ve daireler, Girne Esentepe-Tatlısu bölgesinde hem yatırımcıya uygun hem de lüks projeleri görebiliyoruz.

Hangiev.com Soruyor: Yabancı uyruklu kişilerin emlak sektöründe olması ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Hasan Bey: Yabancı uyruklu kişiler emlak sektöründe tabi ki olabilir. Buradaki esas soru ve sorun aslında kayıtlı emlakçı olup olmamaları bence. Kayıt dışı emlak ile ilgili ciddi mücadelemiz var, bütün emlakçılar ve emlakçılar birliği olarak. Bu da maalesef ülkemizin kanayan yaralarından biri ve güven sorunu oluşturan sıkıntılarından biri. Son yaşadığımız bazı olaylar var, hepinizin malumu. Hiç istenmeyen, güzel olmayan şeyler. Ülkemizden yatırımcıyı uzaklaştıran şeyler. Herkes tabi ki hayrına oldukça, işiniz düzgün yaptıkça, o güveni verdikçe işini yapabilir. Yabancı uyruklu olması ya da olmaması bir problem değil bizim açımızdan.

HangiEv.com Soruyor: İsminizin de belirttiği gibi üç ortak olarak kurduğunuz acentenizin kadrosunun genişlediğiniz görüyoruz. Nasıl bir stratejide büyümeyi planlıyorsunuz?

Tuğçe Hanım: Aslında biz bu firmayı kurduğumuzda tam üç yıl önce, uzunca bir süre üç ortak ve bir asistanla uzunca bir süre yola devam ettik. Çünkü fiziksel olarak buna hazır olmadığımızı düşündük. Herhangi bir acelemiz de yoktu ekibi büyütmek için. Sonrasından doğru insanları doğru noktalara entegre ederek güzel bir sinerji-enerji yarattık. Gerçek anlamda Trio’da bir aile yarattık, bu bizim için çok kıymetli çok değerli. Her gelen kendinden, geçmişinden, iş tecrübesinden de bir şeyler getirdi. Birtakım değerler koydu ortaya. O yüzden ekibimizden dolayı çok mutluyuz, kıvançlıyız. Çok daha iyi işlerin altına imzamızı atacağımıza şimdiden taahhüt verebiliriz.

HangiEv.com Soruyor: Yatırımcılar için hangi tip projeler ön planda yer almaktadır?

Tunç Bey: Aslında biz yatırımcıları gayrimenkulde ikiye ayırıyoruz. Profesyonel yatırımcılar ve amatör yatırımcılar. Profesyonel yatırımcılar kendi şirketlerini kuran, bir kısım gayrimenkul satın alan, bir kısmı da müteahhitlik tarafına geçen yatırımcılar. Amatör yatırımcılar bize göre küçük ve orta ölçekli yatırımcılar. Bunlar tasarruflarını yatırıma dönüştürmek için genellikle kira getirisi olan konutlara dairelere yatırım yapan şahıslar olarak görüyoruz.

HangiEv.com Soruyor: Neden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yatırım yapılmalıdır?

Hasan Bey: Öncelikle ülkemiz çok güzel bir ada ülkesi. Suç oranı çok az, neredeyse sıfır diyebiliriz. Bu adanın, ülkemizin güvenli bir ülke olduğunu gösterir. İkinci bir durum amortisman süreleri. Amortisman süreleri diğer metropollere, başkentlere göre güzel ve çok kısa süreli. 8-10 yıl, 10-12 yıllarla geri dçnüş süreleri var. Bu da yaptığınız yatırımın geri dönüş süresi demek. Yatırımcı için de çok cezbedici bir durum demek. Yatırım yapanların dövizle kiraya verdiği gayrimenkul değerinin yine döviz olarak kira getirisi sağlaması. Adamızın son yıllarda özellikle sahil şeritlerinin, kıyı şeritlerinin cazibe merkezi olmasından dolayı hızlı değer kazanması, yapılan yatırımın ciddi değer kazanması, özellikle İskele-Esentepe bölgeleri. Döviz değerinden dolayı yine yatırımın hiç değer kaybetmemesi, nüfusun çoğalması… Bu gibi sebeplerden dolayı yatırımcılar için yatırım sebebidir.

HangiEv.com Soruyor: Yatırımcılara yönelik avantajlarınız nelerdir?

Tuğçe Hanım: Yatırımcılara yönelik aslında birçok avantajımız var. Bir kere ürün yelpazemiz oldukça geniş. Orta vadede veya uzun vadede arsa/arazi yatırımı yapmak isteyen insanlara gerek Lefkoşa’da gerek Girne’de gerek Mağusa’da birçok alternatif sunabiliriz. Küçük yatırımcılara konutlar, daireler, yaşam alanları kesinlikle sunabiliriz. Yapmış oldukları yatırımları bu tarafta onlar buradaymışçasına yönetebilecek ciddi bir kiralama ekibimiz var. Onun dışında adada gelişen bir takım yatırım fırsatlarından düzenli olarak haberdar edip yatırımcılarımızın gerçek anlamda kazanç elde etmelerine katkı koyabiliriz. Çünkü onlar kazanırsa biz de kazanmaya devam ederiz ve bu ilişki sürdürülebilir olur. İnancımız tam da bu yöndedir.

HangiEv.com Soruyor: Fiyat artışlarını göz önünde bulundurduğumuzda yatırım için talepler ne oranda ve nasıl etkilendi?

Tunç Bey: Fiyat artışlarının, yabancı yatırımcılarımızın yatırım yaptığı projeleri etkilemediğini gördük. Bunun bir müddet daha devam edeceğini biliyoruz çünkü hala fiyatlarımız onlar için uygun ve fırsatlarla dolu. İç piyasa için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. İç yatırımcılar için artan maliyetler ve yüksek faiz oranları, daralan piyasamızı daha da daraltacağını düşünüyoruz.

HangiEv.com Soruyor: Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz.

Tuğçe Hanım: Bizler emlak profesyonelleri olarak tüm gayrimenkullerimizle birlikte HangiEv.com’da yer almaktayız. Emlaklarımızı yakından görmek ve tüm detayları incelemek için HangiEv.com’a tıklamanız yeterlidir.