0

NorthernLAND CEO'su Taruz Güçlüer'e Soruyoruz

HangiEv.com Soruyor: HangiEv.com Soruyor Programımızın bu haftaki konuğu NorthernLand Construction CEO’su Taruz Güçlüer. Taruz Bey, 20 yıldır faaliyet gösteren adanın en prestijli İnşaat Firmalarından birisiniz. NorthernLand olarak bu prestiji nasıl kazandığınızdan ve nasıl sürdürdüğünüzden biraz bahseder misiniz?

Taruz Bey: Tabii ki… Benim gibi, yani 20 yıl olmuş bayağı uzun bir zaman şirketimiz için. Şirketimiz 2003 yılında Koral Bozkurt tarafından kuruldu. Dünya’da inşaat sektöründe o günden bugüne bir sürü şey değişti. Projede başarılı olmanın bir sürü etkeni var bir taneyle olmuyor, bir sürü etken var. Önemli olan bütün bu etkenleri, bütün bu faktörleri bir araya getirmek, doğru koordine etmek, doğru ekip kurmak, ekibi yetiştirmek… Bunlar çok önemli gerçekten. Şirketimize baktığımda bunu doğru şekilde yaptığımızı görüyorum. Dediğim gibi bir projenin başarıya ulaşması için bir sürü etken var. Konumu çok önemli, ulaşılabilirliği çok önemli, ülkeye altyapılarına, tarihi bölgelere, doğal güzelliklerimize ulaşımı çok önemli. Mimari açıdan, ki bu konuda gerçekten iddialıyız, öncü olan projeleri üretmeniz lazım. Hem görünüş olarak, hem fonksiyon olarak bunları ayrı değerlendirmeniz lazım. İnşaat kalitesi, inşaattan malzeme kalitesi önemli çok. Burada işte her zaman biz dediğim gibi kalitemizin, gerçekten mottomuzdur zaten, kaliteli bir yaşam için şirketimizin mottosu. Onun için işte burada kullandığımız kalitede, işcilik kalitesine kadar gerçekten buna çok önem veriyoruz. Bunun bir standartta olması, teknoloji gelişiyor bu teknolojik gelişmeleri kullanabiliyor olmanız lazım. Bunlar çok önemli bunun ötesinde bu projede üretirken konsept proje üretmek lazım. Yani vizyonla üretmek lazım, ki bence esas en önemli başarılarımızdan bir tanesininde bu olduğunu düşünüyorum.

HangiEv.com Soruyor: Yeni projeniz Case del Mare’den bize biraz bahsedebilir misiniz?

Taruz Bey: Case Del Mare gerçekten yeni göz bebeğimiz. Esentepe’de. Adamız’da 2 tane bize göre şu anda revaçta olan, hem turizm merkezi olarak, hem işte konut satışlarında iki bölge var. Birincisi Long Beach Bölgesi, ikincisi de Esentepe Bölgesi ve civarı. Onun için Esentepe'yi seçtik Case Del Mare projemiz için. Çok iyi bir konum, denize sıfır pozisyonda, müthiş manzara. Hem dağ, hem deniz, hem yeşil, hem çok çok güzel yerler oralar. 1006 konutluk bir proje içerisinde studyo’dan 4+1, 5+1 dubleks villalara kadar, işte hepsi Infinity havuzlu, gerçekten çok lüks tasarımlı, her bütçeye hitap edecek şekilde bir proje yarattık. Şimdi 1006 konut olduğu için müşteri profillerimizi genişletmek durumundayız böyle bir projeler için. Büyük projeler yapmak istiyoruz. Onları seviyoruz, büyük proje yaratınca bir sürü tesiste yaratıyorsunuz ülkemizde hem Turizm sektörüne katkı olarak hem de kendi projemize katkı olarak. Long Beach projesine yapmış olduğumuz Pera Loung and Bar konseptini oraya da uyguluyoruz. Orada da Pera’mız var, artı bir sürü spor tesislerimiz var. Paddle tenisten, işte çok amaçlı spor salonuna kadar, yürüyüş parkurlarına kadar ki bir yürüyüş parkurları doğanın içerisinde, Pera'nın yanında English Pub Cafe tarzı anayolun üzerinde işte insanların orada gelip farklı bir vakit geçirebileceği bir alanımız da var. Bir sürü yeşil alanımız var, dünya kadar havuz var, zaten projenin yarısı havuzla bütünleşmiş. Denize sıfır bir proje zaten, denizin dibinde yani. Her şeyiyle gerçekten mimarisi ile, görünüşüyle, konseptiyle, kullanımıyla ve içine sunduğumuz standartlarla ve projenin genel anlamında bütün konseptiyle gerçekten gurur duyduğumuz bir proje. Gerçekten proje aşaması çok zor ama bunu meyvelerini de satışa çıktığımızda prelansmanda ve lansmanda gerçekten topladık artık diyebilirim.

HangiEv.com Soruyor: En güncel olarak Grand Sapphire 4. Etab ile birlikte Grand Sapphire projenizde çok kısa sürede tüm satışlarının tamamlanması gibi Casa del Mare projenizde birkaç saatte satış rekoru kırdınız, bu başarıyı neye borçlusunuz?

Taruz Bey: Bir önceki projemizde işte Ekim, Kasım, Aralık aylarında beklemediğimiz demeyim ama yani bizim bile beklentimizin üstünde bir satış grafiği yakaladı. Sevindirici olan bu satış grafiğinin daha da üstünde bir taleple Case del Mare projemizin çıkmış olmamız bu bizi çok mutlu etti. Çünkü hedeflediğimiz fiyatlarda, hedeflediğimizin çok üstünde bir satış grafiği yakaladı. Biraz önce saydığım gibi bir projenin başarıya ulaşması için bir sürü etken var. Onun için projenin mimari görünüşü, projenin konsepti, içinde kullanacağımız malzemeler, lokasyon, ulaşılabilirlik, bunların yanında güven ve dürüstlük dediğim gibi yani bunu sağlamış olduk. Bu şirketin dürüstlüğe verdiği önem sayesinde bu başarıya ulaştığımızı düşünüyorum. Onun için emeği geçen tüm ekip arkadaşlarıma gerçekten çok teşekkür ederim.

HangiEv.com Soruyor: İskele ve Mağusa’da son zamanlarda Girne’de imzanızı taşıyan pek çok projeniz mevcut. Sizi yeni projeleriniz olan Casa del Mare, Emerald Villas ve NorthernLand Villas’da Girne’ye geçmeye iten sebepler neydi?

Taruz Bey: Yola çıkarken yanımıza aldığımız lokasyon. Bu lokasyonuda değerlendirirken hem ulaşılabilirliği, hem de Esentepe bölgesini, doğal güzellikleriyle içiçe olması, ülkemizin güzelliklerini sunuyor olması, ülkemizin tarihi güzelliklerine, doğal güzelliklerine ve işte eğlence, Restoran, gibi altyapıları yakınlığı, ulaşıma yakınlığı… Bunların hepsi bir etken, bunları göz önünde bulundurduk. Çünkü aslında esasında bizim bu projelerde konsept olarak bunlar biraz da buy-to-let projesi. Buy-to-let projesi ne demek aslında, turizm projesi demek. Yani aslında biz yaptığımız projelerle tamamen inşaat sektörü inşaati faaliyet değil, işte yap-sat değil ama ülkemizin turizm sektörüne, ülkemizin turizmine gelişimine katkıda bulunmak, yatak kapasitesini artırmayı amaçlıyoruz. Yani aslında hedeflerimiz içerisinde bu da var çünkü bizim aslında yaptığımız projeleri konseptinin içinde Turizm var, otel var, restaurant var, bar var, cafe var… Bunlar yabancıya yönelik yatırımla. Daha çok ülkemizde turist getirecek, ülkemizin ekonomisini Turizm ile kalkındıracak projeler. Çünkü işte inşaat sektörü evet çok önemli bir sektör ama bizim ülkemizdeki en önemli sektör Turizm sektörüdür. Buna katkıda bulunmak istiyoruz. Her bir konut ileriye dönük geleceğe dönük Turizm sektörünün gelişimine katkı koyacak projeler. O yüzden Esentepe.

HangiEv.com Soruyor: Gelişen emlak sektörünün KKTC’ye ne gibi katkıları olduğunu düşünüyorsunuz ve önümüzdeki beş yılda ne gibi gelişimler beklemeliyiz?

Taruz Bey: Biz bu projeleri hazırlarken Buy-to-let projesi olarak hazırlıyoruz. Buy-to-let nedir? İnsanlar bir konut alıyor ama bu konutları alırke ikinci ev olarak alanlar var, tatil evi olarak alanlar var, birde ileride otel odası gibi kiralamak amaçlı alanlar var. Artık turizmin yeni adı dünyada buy-to-let. Tabii ki 5 yıldızlı otellere ihtiyaç var. Bu durum daha düçük bütçeli, daha kullanışlı, daha ekonomik ama aynı tesis de aynı hizmetleri sunan bir proje yaratmanız lazım artık. Emlak sektörü aslında ülkemizin en önemli sektörlerinden biri olan turizmine katkıda bulunacak olan bir sektör, bunu böyle değerlendirmek lazım. Yabancılara satılan konutları aslında yatak kapasitesi olarak değerlendirmek lazım. Önümüzdeki 5 yılda ne bekliyoruz? Önümüzdeki 5 yıl ülkemizde olan talebi böyle projeler ürettik sonra, bu gibi katma değerini artırdık sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni, ülkemizin, bölgelerimizin, işte Long Beach’tir, Esertepe'dir, diğer daha gün yüzüne çıkmamış bölgelerimizin bu talebin devam edeceğini öngörüyoruz. Emlak sektörü birlikte Turizm sektöründe paralel olarak gelişeceğini öngörüyoruz.

HangiEv.com Soruyor: Girne Çatalköy’de inşaat süreci devam eden NorthernLand Villas Çatalköy projeniz mevcut. Onunla alakalı biraz bilgi alabilirmiyiz?

Taruz Bey: Çatalköy’deki projemiz 26 gerçekten lüks villa'dan oluşmakta. Orada çok güzel bir lokasyonda denize sıfır, denizin üzerinde müthiş bir lokasyon. Üstelik Girne’nin içinde ama Girne’nin trafiğine çok takılmayan bir yerde. Manzara, denize yakınlık, denizin önünde olması da ayrı… Bu projeyi seçerken hani farklı bir müşteri profiline ürettik. Bunun sebebi şu yani hem arazi çok pahalı, hem ürettiğimiz villalar super lüks villalar. İçerisindeki kullanacağımız malzeme dünya standartlarında en yüksek kalitede olan malzemeler, en pahalı malzemeler. Ayriyeten işte fiyata dahil olan merkezi ısınmasından, işte akıllı ev sistemlerine kadar, jakuzisinden havuzuna kadar bütün her şey fiyatın içerisinde. Onun için çok özel bir proje bu da. Northernland’ın imzasını taşıyan bir proje. Onun da satışı gayet başarılı gidiyor memnunuz .ünkü çok hızlı gitmesini istediğimiz bir proje.

HangiEv.com Soruyor: Bu sene firmanızın 20. Yıl dönümünü kutlarken firmanızın geleceğe dair hedef ve planları nelerdir?

Taruz Bey: 20 yıl olmuş… Dediğim gibi ben 13 yıldır şirketle beraberliğim var. Gerçekten zor günlerde geçirdik, çok mutlu günlerimiz oldu. Aslında her günümüz böyle ayrı bir heyecan… Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gelişmekte olan bir ülke, boyumuzu aşan sorunlarla da karşılaştık mı karşılaştık. Pandemi gibi… Onlarla başlayan Northernland Construction yolculuğu şu anda binlerin üzerinde geçmiş durumda. Dünya standartlarında 1600 konutluk 1000 konutluk projeler… İşte Farklı konseptler, lider projeler, dünyanın dikkatini çekecek projeler üretir hale geldi şirketimiz. Bugün yerliye, vatandaşlarına satan bir şirkettik başlarda ama şimdi 42'den fazla ülkeye konut satıyoruz. Kanada'dan Güney Afrika'ya, Güney Afrika'dan Yeni Zelenda’ya kadar müşterilerimiz var. İki katlı binalar üretirken şimdi adada ki en yüksek konutları, yüksek binaları üretir hale getirdik. İşte bu konsept projeler üretir hale geldik. Bu bizim için çok gurur verici tabii, her şey ekip meselesi ve her işi yaparken de projemizi çıkarken de evet tabii ki para kazanma hedefimiz olmuştur. Ama bunların içinde de ülkemize katkı koymayı, ülkeye ekonomisine katkı koymak, Kıbrıs Türkü’nün nasıl daha ileriye götürürüz, bunun peşinde bunun arkasında olduk hep. Bu çerçevede baktık dediğim gibi, hiçbir zaman dürüstlükten ödün vermedik, hiçbir zaman kaliteden ödün vermedik. Bence bu 20 yılın başarısının en büyük sırrı bu. Daha da büyük projeler şu an hazırlanma aşamasında bunların lansmanlar için gün sayıyoruz artık. Umarım bu projeleri sizin aracığınızla duyurma fırsatı buluruz. Hedeflerimiz büyük. Her zaman kendimizi geliştirmek, her zaman kendimizi yenilemek, şirket olarak daha iyisini yapmak hedefimiz var. Çok yakında çok büyük projeler var. Umarım bunların duyurusunu yapmak sizinle birlikte nasip olur. HangiEv.com Soruyor: Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Taruz Bey: Ben bu sözleri söylememde hem proje, hem şirket ile ilgili sizlere bilgi vermemi sağladığınız için ben teşekkür ederim şirketim adına. Bizlere HangiEv.com dan tüm projelerimize, Case Del Mare projemiz gibi tüm projelerimize ulaşabilirler.


Northernland Construction

Northernland Construction - Northernland emlak danışmanı

Northernland Construction

Northernland Construction

Telefona Bak Mesaj Gönder Northernland Construction
Tüm İlanlarına Bak
Northernland Construction
Tüm İlanlarına Bak